webxp.searchbutton

קוד אדסנס

webxp.blog

DnnForge - NewsArticles

תראו מה שרוטב יכול לעשות קבלו הצעה לרטבים וממרחים ב-100 קלוריות מן הרכיבים הכי בריאים שיש...
רוני גורדון / 13 פברואר 2015

לא תמצאו חולק על כך שירקות הם בריאים, אלא שרובנו מתקשים לעמוד במינימום המומלץ של 5 מנות ירקות ופירות ביום... התירוצים שלנו רבים ומגוונים וכוללים את הטיעון שירקות ללא רוטב ותוספות הם... משעממים ולא מספיק טעימים.


אז האם סלט ירקות שכולל רוטב וכל מיני תוספות נשאר בריא?

לאו דווקא. הנה דוגמא מתוך האפליקציה של Shopwell, אשר מדרגת את כל מוצרי המזון בציון בריאותי בין 0 ל-100 -

וכמו שאתם רואים, ירקות כמו תרד או קייל, אשר זוכים לציון 100, מתדרדרים בדירוג הבריאותי, כאשר נמכרים בקיטים עם רוטב ושאר תוספות!!

אז האם ניתן להכין רטבים טעימים וממרחים מקבוצת השומנים שהם הרבה יותר בריאים?

בוודאי! אבל רטבים או ממרחים בריאים מתחילים ב... רכיבים בריאים. אז רגע לפני שנכנסנו למטבח, נעזרנו באפליקציה של Shopwell וחיפשנו עבור המתכונים את השומנים וסוגי החומץ הכי בריאים...

נתחיל במתכון הכי קל - ממרח אבוקדו גורמה ב... 100 קלוריות, בשתי גרסאות:


רכיבים:

 1. אבוקדו
 2. חומץ עגבניות של mutti
 3. לבנה 5% שומן

אופן ההכנה – גרסת פרווה:
מעכו אבוקדו אחד או כמה בעזרת מזלג וחלקו למנות של 60 גרם, שהן... 100 קלוריות. הוסיפו לכל מנה כפית של חומץ עגבניות (קלוריה אחת!) וערבבו היטב.

אופן ההכנה – גרסה חלבית:
מעכו אבוקדו אחד או כמה בעזרת מזלג וחלקו למנות של 30 גרם, שהן... 50 קלוריות. הוסיפו לכל מנה 50 גרם של לבנה 5%, שזה 50 קלוריות נוספות, וכפית של חומץ עגבניות וערבבו היטב.

ואם אתם שואלים את עצמכם איפה המלח במתכון, אז התשובה היא שלא צריך מלח! לחומץ העגבניות טעם חזק ומיוחד שמייתר את השימוש במלח, וזה כשלעצמו, מהווה בונוס בריאותי לא מבוטל...

חשוב לדעת!

חומץ עגבניות –
חומץ העגבניות של חברת mutti האיטלקית, אשר נמכר גם בישראל, זכה לציון הכי גבוה בקטגוריית החומץ באפליקציה האמריקאית של Shopwell - המוצר זוכה לציון 80 מתוך 100! טעמו המיוחד וסגולותיו הבריאותיות של חומץ העגבניות, אשר מכיל חומצה בשם GABA הידועה באפקט המרגיע שלה, הובילו אותנו עד ליפן, שם יצרו ממנו משקה 'פונקציונלי', אשר אמור לסייע לנשים לישון טוב יותר.

איפה קונים? החומץ הינו מצרך נדיר בישראל ונמכר בעיקר למסעדות גורמה. בבדיקה שערכנו עם היבואן, נמסר לנו שהמוצר זמין בחנויות הבאות: בחנות של מזרח מערב בשוק הכרמל בתל אביב ובחנות בשם פרימו בשוק האיכרים בנמל תל אביב.

אבוקדו –
האבוקדו, למרות היותו עתיר קלוריות, מהווה מקור חשוב לשומנים בריאים, שגם בדיאטה לא כדאי לוותר עליהם. בנוסף, האבוקדו, שנתפס בעיקר כמקור לשומנים טובים, מפתיע ביותר באיכות החלבון שלו, אשר כוללת הרכב מושלם של חומצות אמינו חיוניות, ולכן חשוב במיוחד בתזונה צמחונית או טבעונית.


נמשיך ברוטב ויניגרט במנות של... 100 קלוריות:

רכיבים:

 1. חומץ תפוחים טבעי / 20 מ"ל
 2. שמן זית / 40 מ"ל
 3. בצל שאלוט קטן קצוץ דק / 15 גרם
 4. דבש / 10 גרם
 5. חרדל דיז'ון / 10 גרם
 6. מלח לפי הטעם

אופן ההכנה:
לערבב את כל החומרים ולחלק לארבע מנות של כ- 20-22 גרם כל אחת, שהן... 100 קלוריות.

חשוב לדעת!

חומץ תפוחים טבעי
חומץ תפוחים טבעי נחשב להיט בקרב שוחרי הבריאות ומיוחסות לו סגולות רבות. כך למשל, ניתן למהול אותו במעט מים ולגרגר על מנת להיפטר מכאבי גרון. חומץ התפוחים הוא גם החומץ היחיד שאינו חומצי בגוף ולכן מאפשר לשמור על רמת חומציות טובה שחשובה לבריאות העור.

שמן זית -
בחרו שמן זית 'כתית מעולה' הנחשב כבעל דרגת האיכות הגבוהה ביותר. שמן זית עשוי להיות בחירה בריאותית טובה, אך זו תלויה בניקיון ואיכות המוצר. באפליקציה של Shopwell, לדוגמא, הציונים נעים בין 18 ל- 75!

בצלי שאלוט
לא פעם אנחנו 'מזייפים' במתכונים ומחליפים את בצלי השאלוט, שלא נמצאים אצלנו במטבח כמוצר שגרתי, בבצלים רגילים... אלא שמדובר במוצרים שונים. גם בטעם המשודרג! וגם בערכים התזונתיים! כך, לדוגמא, בעוד כמות ויטמין A בבצל רגיל אפסית, 100 גרם של בצלי שאלוט מכילים כ- 24% מקצובה יומית...


נסיים ברוטב טחינה במנות של... 100 קלוריות:

רכיבים:

 1. טחינה גולמית / 50 גרם
 2. סילאן / 15 גרם
 3. סויה / 15 גרם
 4. חומץ תפוחים / 15 גרם
 5. מים / 25 גרם

אופן ההכנה:
לערבב היטב את כל הרכיבים. לחלק ל- 4 מנות של 30 גרם, שהן 100 קלוריות.

חשוב לדעת!

טחינה גולמית -
הטחינה הגולמית זוכה לציונים גבוהים באפליקציה של Shopwell, אך קיימת שונות גדולה בין מוצרים שונים, הנובעת מסוג הטחינה (מלאה או 'רגילה'), כמו גם מן הרכיבים הנוספים, כולל חומרים משמרים, שמוסיפים היצרנים השונים. הציון הכי גבוה הוא 100 והציון הכי נמוך הוא 44... מבחינה בריאותית, עדיף להשתמש בטחינה משומשום מלא בשל ערכיה התזונתיים הגבוהים יותר. הטחינה עשירה במיוחד בברזל, סידן וסיבים תזונתיים.

ומה עם הדיאטה?
ובכן, רטבים, גם כשהם בריאים, עשויים להוות מלכודת קלוריות... וזו הסיבה שהגשנו לכם את הרטבים במנות נשלטות של... 100 קלוריות.

בתיאבון!

webxp.UserStatus

webxp.rightMenuUp