webxp.searchbutton

קוד אדסנס

webxp.blog

DnnForge - NewsArticles

דגני בוקר - בריאים או מתחזים? ריכזנו עבורכם את הממצאים העיקריים...
רוני גורדון / 29 נובמבר 2015

אין ארוחות חינם: מוצרים 'משופרים' הם לעיתים פחות בריאים...

נתחיל בסיפור שמכה גלים בתקשורת האמריקאית: ארגון הצרכנים 'הנשכני' Center for Science in the Public Interest, או בקיצור CSPI, הגיש לאחרונה תביעה משפטית נגד חברת ג'נרל מילס בארה"ב בגין הטעייה חמורה של הצרכנים במוצר Cheerios Protein, אשר, חשוב להדגיש, אינו משווק בישראל!

התמונה מתוך כתבה באתר הארגון CSPI

עפ"י כתב התביעה, הכיתוב בחזית האריזה של הצ'יריוס חלבונים והפרסומים השונים יוצרים מצג שווא של מוצר בריא, המכיל כמות חלבונים גבוהה בהרבה מאשר במוצר המקורי, כאשר בפועל תוספת החלבונים זניחה, אך תוספת הסוכר מסתכמת במאות אחוזים! חברת ג'נרל מילס מצהירה בחזית האריזה על תכולה של 11 גרם חלבונים למנה, כולל החלב. עפ"י CSPI בצ'יריוס המקורי יש 3 גרם חלבון למנה ועל פניו נראה שההבדל עצום, אך מדובר במניפולציה שיווקית:

 • בצ'יריוס חלבונים מוסיפים את החלבונים שבחלב לחשבון ובצ'יריוס המקורי לא!
 • בצ'יריוס חלבונים גודל המנה הוירטואלית המומלצת הינו 55 גרם ובצ'יריוס המקורי 27 גרם!

אך אם לוקחים את אותו גודל מנה - 55 גרם, שזה 200 קלוריות, ההבדל בתכולת החלבון זניח: 6.7 גרם בצ'יריוס חלבונים במקום 6 גרם בצ'יריוס רגיל, בעוד ההבדל בתכולת הסוכר עצום: 17 גרם (יותר מארבע כפיות למנה!) בצ'יריוס חלבונים במקום 2 גרם במוצר המקורי!

הגרף מתוך כתבה בעיתון וושינגטון פוסט

ונוסף לכל, תימחור המוצר גורם עוול לצרכנים: מכיוון ש- 'רמה גבוהה של חלבון' היא טרנד לוהט בקרב שוחרי הבריאות בשוק האמריקאי, המוצר עולה כ- 70% יותר. וזה לטענת CSPI ממש שערוריה כי המוצר מזיק לבריאות, והם לא היחידים שחושבים כך: גם באפליקציה של Fooducate הצ'יריוס חלבונים מקבל ציון בריאותי ממש נמוך: 2 מתוך 10, בעוד הצ'יריוס המקורי (שנמכר גם בישראל) מקבל ציון 9 מתוך 10!

נ.ב. החדשות הטובות הן שאצלנו, בישראל, שיטת הסימון ל-100 גרם במקום (או בנוסף) לסימון בעבור מנה 'וירטואלית' מצמצמת את האפשרויות למניפולציות שיווקיות הקשורות בגודל מנה.

בתמונה: ברנפלקס ופייבר 1 עם מנה 'וירטואלית' של 30 גרם, שהיא בהתאמה 100 ו-60 קלוריות.

אז האם דגני הבוקר בריאים או מתחזים?

דגני בוקר יכולים להיות בריאים, במיוחד אם עשויים מדגנים מלאים ועשירים בסיבים תזונתיים! 'הבעיה' של חלק מן המוצרים היא כמויות סוכר גבוהות, וגם העובדה שמוצרים שמכילים כמויות סוכר מופחתות מלווים לעיתים קרובות בכמויות נתרן גבוהות, וההיפך.

לצורך הניתוח נעזרנו באתר FoodDictionary, שבו מצאנו את הערכים התזונתיים של כ-50 דגני בוקר שונים.

במבחן הקלוריות:

כמות הקלוריות הממוצעת ל-100 גרם הינה: 394! כאשר הטווח נע בין 200 קלוריות ל-477, אבל בטווח של בין 200 ל-300 קלוריות נמצאים רק 3 מוצרים. המוצר הנמוך ביותר בתכולת הקלוריות שלו הוא הפייבר 1, שבו כמות סיבים תזונתיים גבוהה ויוצאת דופן.

האם כמות הקלוריות היא מדד בריאותי בקטגוריית דגני הבוקר?

התשובה היא לאו דווקא! מוצרים דלים במיוחד בקלוריות מכילים ממתיקים מלאכותיים שנויים במחלוקת. לעומת זאת, דגני בוקר עתירי קלוריות, מכילים, במקרים רבים, תוספת אגוזים וזרעים שתורמים לבריאות.

במבחן הסוכרים:

נקדים ונאמר שלצערנו, מוצרים רבים ובהם הפופולאריים ביותר, כמו מרבית מוצרי המותג תלמה, אינם מציינים את כמויות הסוכר במוצרים, ואין לנו אלא להלין על המחוקק הישראלי שאינו מחייב את היצרנים לציין מידע חשוב זה. מבין 51 המוצרים שבדקנו, 29 ציינו את כמויות הסוכר, ו-21 לא.

כמות הסוכרים הממוצעת ל-100 גרם במוצרים שבדקנו הינה: 26.5 גרם, אך סביר להניח שהממוצע בפועל גבוה יותר, כי כמעט מחצית מן המוצרים נמנעים מלציין את הסוכרים בטבלה התזונתית.

הטווח נע בין 1 ל-43 גרם, אבל בטווח של עד 15 גרם, שזה על פי סטנדרטים בינלאומיים הגבול בין רמה בינונית לרמה גבוהה של סוכרים, נמצאים רק 4 מוצרים:

 • פייבר 1 של נסטלה עם רמה נמוכה (עד 5 גרם) של 1 גרם סוכר.
 • קורנפלקס במותג הפרטי 'קניה חכמה'.
 • קורנפלקס 'קלוגס'.
 • וקורנפלקס 'הטעם הישראלי' של שופרסל.

האם כמות הסוכר היא מדד בריאותי בקטגוריית דגני הבוקר?

התשובה היא בהחלט! הסוכר, להבדיל מפחמימות אחרות, ובעיקר סיבים תזונתיים ופחמימות מורכבות, אינו מכיל שום רכיבים בריאים, ולכן: יש להעדיף מוצרים שמציינים את כמויות הסוכר, על פני אלו ש(כנראה) יש להם מה להסתיר, ולבחור מוצרים שמכילים כמויות סוכר נמוכות מן הממוצע בקטגוריה, כלומר עד כ-25 גרם ל-100 גרם.

במבחן הנתרן:

כמות הנתרן הממוצעת בקטגוריה ל-100 גרם הינה: 347 מיליגרם! שזה על פי סטנדרטים בינלאומיים כמות בינונית (בין 121 ל-600 מיליגרם), כאשר הטווח נע בין 30 מיליגרם, שזו כמות נמוכה (בין 0 ל-120 מיליגרם), ל-700 מיליגרם, שזו כמות גבוהה (מעל 600 מיליגרם).

האם כמות הנתרן היא מדד בריאותי בקטגוריית דגני הבוקר?

בהחלט, אלא שבמקרים רבים, כמויות נתרן נמוכות, או נמוכות יחסית, מלוות בכמויות סוכר גבוהות ביותר:

 • בדגני סמקס יש רמה נמוכה של 30 מ"ג נתרן, אך 43 גרם סוכר, שזה הכי גבוה בקטגוריה!
 • בפיצוצי נוגט של שופרסל יש רמה נמוכה של 61 מ"ג נתרן, אך 41 גרם סוכר, שזה רמה גבוהה ביותר.

וכמויות נתרן גבוהות מלוות בכמויות הסוכר הכי נמוכות בקטגוריה:

 • בקורנפלקס 'קניה חכמה' יש רמה גבוהה של 700 מ"ג נתרן, שזה הכי גבוה בקטגוריה, אך רק 6.1 גרם סוכר!
 • בקורנפלקס 'הטעם הישראלי' יש רמה גבוהה של 660 מ"ג נתרן, אך רק 9.4 גרם סוכר!
 • ובקורנפלקס 'קלוגס' יש רמה בינונית של 500 מ"ג נתרן, שהיא גבוהה יחסית בקטגוריה, אך רק 8.0 גרם סוכר!
 • ובעצם בכל המוצרים שמכילים פחות מ-25 גרם של סוכר, יש בממוצע 450 מ"ג נתרן ל-100 גרם!

אז איך בוחרים דגני בוקר בריאים, או, לפחות, בריאים יחסית בקטגוריה שלהם?

 • בוחרים דגני בוקר מדגנים מלאים (את המידע תמצאו ברשימת הרכיבים), שמכילים כמה שפחות סוכר ונתרן, אך אם אתם סובלים ממחלת הסוכרת, החיסכון בסוכר הרבה יותר חשוב מן החיסכון בנתרן, ואם אתם סובלים מלחץ דם גבוה, החיסכון בנתרן יותר חשוב מן החיסכון בסוכר...
 • ולמרות שכמות גדולה מ-15 גרם של סוכרים נחשבת גבוהה, החיבור בין דגני בוקר לחלב ו/או יוגורט טבעי, שבהם פחות מ-5 גרם סוכר טבעי ל-100 גרם, הופכת את דגני הבוקר, שבהם כמויות הסוכר נמוכות מן הממוצע בקטגוריה, לארוחה בריאה ומזינה.
 • בנוסף, אכילת דגני הבוקר, היא הזדמנות לאזן כמויות גבוהות יחסית של מלח שנמצאות בקטגוריות אחרות, בתנאי שבוחרים במוצרים 'הנכונים' עם כמויות נתרן נמוכות.

ההמלצה שלנו:

אם אתם מחפשים מוצר עם שילוב של נתרן וסוכר נמוכים יחסית בקטגוריה, בחרו בקינואה תפוחה עם סוכר חום ו/או דבש, שמכילה כ-30 גרם נתרן בלבד, שזו הכמות הנמוכה ביותר בקטגוריה, ועם 25 גרם סוכר ל-100 גרם...

בתמונה: קינואה תפוחה של מפעלי דגן, שנמכרת באריזות 160 גרם בחנויות טבע נבחרות.

נ.ב. הקינואה התפוחה עשירה בויטמינים ומינרלים טבעיים, ונמצאת ממש בממוצע מבחינת הערך הקלורי: בעבור 100 קלוריות תקבלו 26 גרם! אבל מכיוון שמדובר במוצר 'תפוח', תאכלו מעט ותרגישו הרבה...

הצעת הגשה:

כנשנוש או כתוספת ליוגורט טבעי. היא פחות מוצלחת בתוספת חלב משום שסופגת נוזלים מהר יותר מקורנפלקס רגיל.

בתיאבון!

webxp.UserStatus

webxp.rightMenuUp